Stosowanie leków
Bez względu na to, czy przyjmujesz jakieś leki czy nie, w pewnym momencie może się okazać, że zaistniała potrzeba, abyś przyjął lekarstwo przez zgłębnik. Ta procedura jest całkiem prosta i zostaniesz z nią zapoznany przed wyjściem ze szpitala.
Będziesz potrzebować strzykawki, przepisanych leków oraz sterylnej lub chłodnej, przegotowanej wody. Ponieważ przez zgłębnik można podać jedynie płyny, jeśli to możliwe, poproś lekarza wystawiającego receptę lub farmaceutę o leki w formie płynów. Rozgniatanie tabletki nie jest najlepszą opcją, ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo zatkania zgłębnika. Co więcej, nie wszystkie tabletki nadają się do rozkruszania, dlatego powinieneś zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i upewnić się, że dany lek może być rozkruszony.
- Przed przyjęciem jakichkolwiek leków, umyj dokładnie ręce.
- Do podawania leków należy używać strzykawki o pojemności minimum 50 ml.
- Po upewnieniu się, że zgłębnik znajduje się w odpowiedniej pozycji (zgodnie z informacjami uzyskanymi w szpitalu), przepłucz zgłębnik odpowiednią ilością sterylnej lub chłodnej, przegotowanej wody. Jeżeli przyjmujesz kilka leków, przepłucz sondę 20-30 ml wody pomiędzy lekami.
- Każdy lek powinien być podawany osobno.
- Leki rozpuszczalne w wodzie powinny być rozcieńczone w sterylnej lub chłodnej, przegotowanej wodzie, chyba że Twój lekarz lub farmaceuta zaleci inaczej.
- Gęste ciecze powinny być rozcieńczone w wodzie. Twój farmaceuta doradzi, ile dokładnie wody potrzebujesz.
- Rozkruszone leki powinny być rozcieńczone w sterylnej lub chłodnej, przegotowanej wodzie, chyba że Twój lekarz lub farmaceuta zaleci inaczej.
- Zgłębnik powinien być przepłukany sterylną lub chłodną, przegotowaną wodą, zgodnie z informacją przekazaną przez personel medyczny.
Informacje podane na podstawie A. Zmarzły, Farmakoterapia przez zgłębniki dojelitowe, PZWL, 2017.